Iegādāties zibensnovedēju nozīmē apdrošināt dzīvību un mājokli

Zibens divējādā daba ir vilinājusi un intriģējusi mūsu planētas iedzīvotājus jau tūkstošiem gadu. No vienas puses, tas ir bīstams, nelaimi un postu nesošs spēks, savukārt no otras – maģisks, brīnumains, skaists un pārsteidzošs brīdis.

Kā rodas zibens?

Iegādāties zibensnovedēju nepieciešams, jo zibens rodas, kad elektriskais lauks izlādējas starp mākoņiem. Galvenokārt tas notiek negaisa, sniegputeņa vai vulkāna izvirduma laikā. To var salīdzināt ar milzīgu, elektrisku dzirksteli, kura veidojas starp pretēji uzlādētajiem elektriskajiem laukiem. Atmosfērā vienmēr atrodami elektrības krājumi, tāpēc elektriskajam laukam ir iespēja izlādēties jebkur- vulkānu izvirdumu laikā dūmos, atombumbas sprādziena mākoņos, smilšu un sniega vētrās.

Pērkona negaisu, un līdz ar to zibeni, visbiežāk var sastapt Ekvatora tuvumā esošajos apgabalos. Piemēram, Etiopijā spēcīgu negaisu var novērot pat 220 dienas gadā, Latvijas klimatiskajos apstākļos tas vairāk novērojams vasarā, tāpēc arī šeit jādomā par zibensaizsardzību un jāiegādājas zibensnovedējs.

Parasti zibensnovedēji tiek iekļauti jau projekta sākotnējā izstādē, bet ierīkot  tos var jebkurā ēkas darbības fāzē. Speciālisti atbrauks uz konkrēto objektu, novērtēs bīstamību un ieteiks labākos risinājumus, lai justos droši pat bīstamākā negaisa laikā.

Zibensnovedēji mūsdienās

Rēķinoties ar neaptveramo zibens spēju, 18. gs. zinātnieks M. Loskotovs pasauli iepazīstināja ar zibensnovedēju.- metāla stieni, ko vertikāli piestiprināja pie ēkas vai cita objekta jumta un ar stiepli savienoja ar metāla priekšmetu, kas tika ierakts zemē. Tādējādi elektrība tika novadīta zemē un izklīdināta.

Arī mūsdienu zibensaizsardzība darbojas Loskotova principiem. Saskaņā ar Latvijas būvnormatīviem, ar šādu iekārtu jābūt aprīkotai katrai ēkai. Ir iespēja ierīkot ārējo un iekšējo zibensaizsardzību – tā pasargās elektroiekārtas un pārspriegumus.

Zibens uzplaiksnījums ir ļoti ātrs- tas ilgst tikai 0.2 sekundes un ir 2-3 km garš, tomēr var nest prātam netveramu postu. Tas ir tik spēcīgs, ka spēj izkausēt smiltis un iesperot kokā, burtiski “uzvāra” tā sulu no iekšpuses, kas arī ir iemesls zibens sašķeltajām zīmēm kokos.  Ja mājoklī nav ierīkota zibensaizsardzība, šāds dabas spēks var iznīcināt visu, kas stājas tā ceļā.

Neticamais ātrums un spēks

Strāvas stiprums zibens spēriena laikā sasniedz 100 000 ampēru, ātrums 30 000 kilometrus stundā un temperatūra 30 000 grādu pēc Celsija skalas. Katrs zibens metrs  var spīdēt tik spoži, kā kopā iedegtas miljons simts vatu spuldzītes. Ja nevēlies šādi izgaismot savu māju, tai ir jābūt aprīkotai ar zibensnovedēju.

About iskips