Esi informēts! Izplatītākās STS slimības – mīti un patiesība

izplatītākās STS slimības

Mēs dzīvojam laikmetā, kad cilvēkiem ir pieejami milzum daudz informācijas avoti. Tos varam izmantot vairākiem mērķiem, tai skaitā, lai gūtu izpratni par dažādām veselības problēmām un to profilaksi.

Mūsdienās daudzi cilvēki internetā cenšas noskaidrot to, kā ārstēt dažādas populāras kaites, piemēram, galvassāpes, nelabumu, vēdergraizes utt. Par tām nekautrējamies runāt ar draugiem un tuviniekiem, jo šīs problēmas šķiet ikdienišķas. Savukārt seksuāli transmisīvās jeb STS slimības ir tās, kuras parasti netiek apspriestas skaļi, taču tas nenozīmē, ka mums nebūtu jāzina patiesība par to, kas tās ir, kā tās tiek pārnēsātas, un kā no tām iespējams izvairīties.

Mīts. STS slimības iespējams nodot tikai dzimumkontakta rezultātā.

Patiesība. Nē. Lai arī izplatītākās STS slimības – gonoreja, hlamidioze, trihomonoze u.c. tiek nodotas tieši seksuāla kontakta (orāla vai anāla dzimumakta) laikā, inficēties iespējams arī dažādos citos veidos, piemēram, sadzīves kontakta laikā – ja tiek koplietoti dažādi nesterilizēti infekcijas uztvērēji, piemēram, vibratori, lubrikanti utt., kā arī jatrogēnā kontakta laikā – kad zobārsts, manikīrs utt. lieto inficētus vai nesterilizētus instrumentus. Saslimt iespējams arī, pārlejot asinis vai arī asins saskaršanās ceļā.

Mīts. Skūpstīšanās un tuva kontakta laikā nevar iegūt STS slimības.

Patiesība. Nav taisnība. Arī dziļa skūpsta laikā ir iespējams nodot partnerim nelielu daudzumu asiņu, ar ko pietiek lai inficētos. Tāpat inficēties iespējams arī dziļā petinga laikā, ja vīruss no rokām izplatās makstī.

Mīts. STS slimību simptomi parādās uzreiz pēc inficēšanās.

Patiesība. Ne gluži. Pirmās pazīmes var novērot aptuveni pēc 2 līdz 7 dienām. Populārākie simptomi ir: sāpes un dedzināšana, pietūkums, apsārtums dzimumorgānu apvidū, kā arī izdalījumi un izsitumi. Tāpat var būt novērojams limfmezglu pietūkums un sāpes, kā arī dzimumorgānu aromāta izmaiņas.

Mīts. STS slimības neietekmē auglību.

Patiesība. Nav taisnība. Šāda veida saslimšanas ir ļoti nopietnas, un var izraisīt neauglību gan sievietēm, gan vīriešiem. Ja infekcija netiek laicīgi ārstēta, tā rezultātā dzimumorgāni var zaudēt funkcionalitāti, kā arī var tikt ietekmēta hormonaktīvo orgānu darbība (kas nodrošina spēju radīt bērnus).

Mīts. Prezervatīvi pasargā no ikvienas STS slimības.

Patiesība. Nav taisnība. Prezervatīvi samazina iespēju inficēties ar STS slimībām, kas sastopama spermā, vagīnā, asinīs utt. Tomēr jāatceras, ka prezervatīvs nespēj pasargāt no saslimšanas ar kašķi, kaunuma utīm, sifilisu, kondilomām, kā arī kontagiozo molusku, jo šīs infekcijas var nodot arī cita tuva, fiziska kontakta laikā.

Ja jums ir bijis neaizsargāts dzimumakts un vēlaties pārbaudīt savu veselības stāvokli, vai arī, piemēram, plānojat grūtniecību, rekomendējam pieteikties vizītei pie Prof. J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikas zinošajiem un profesionālajiem venerologiem Rīgā, Firsa Sadovņikova ielā 20 (tālr. +371 28699111). Apmeklējumu varat pieteikt arī tiešsaistē, apmeklējot klīnikas mājas lapu dermatologs.com, kur arī varēsit atrast noderīgu informāciju par to, kas ir STS slimības, kā tās diagnosticēt, ārstēt utt.

About iskips