Astoņi soļi līdz lieliskam dārzam

 

dārza tehnika internetāVasara ir īstais laiks laiskai atpūtai dārzā. Taču skaidrs – lai atpūta dārzā būtu patīkama un komfortabla, tā labiekārtošanai jāvelta zināmas pūles.

Kā iekārtot skaistu dārzu, kas priecēs ne vien pašus, bet arī viesus? Turpinājumā daži padomi.

Gūsti ideju

Viss sākas ar ideju un tikai tad var plānot un ķerties pie plāna īstenošanas. Un tātad – kāda veida dārzu vēlies? Vai Tu vēlies viengadīgos ziedus, kas jāpārstāda katru gadu, bet kas nodrošina izteiksmīgas krāsas? Vai varbūt Tu dod priekšroku daudzgadīgiem ziediem, kuriem ir īsāks ziedēšanas laiks, bet tie zied gadu no gada?

Protams, dārza plānojumā veiksmīgi var iekļaut abus ziedu tipus – galu galā tas ir Tavs dārzs.

Tikai viens padoms – labāk sāc pamazām un dārza plānošanai pieej pietiekami nopietni. Ja nepieciešams, konsultējies ar zinošākiem un pieredzējušiem dārzkopjiem. Plaša informācija par dārza iekopšanu atrodama arī internetā.

Izvēlies piemērotāko vietu

Gandrīz visiem dārzeņiem un lielākajai daļai ziedu katru dienu ir nepieciešamas apmēram 6 stundas saules. Taču pirms apstādījumu plānošanas un augu iegādes, pārliecinies par katra auga individuālajām prasībām – tas attiecas ne tikai uz saules gaismu, bet arī vēlamās augsnes īpašībām un citiem faktoriem. Pēc tam pavadi dienu noskatītajā vietā un pārliecinies, ka šis aspekts atbilst noteiktajām prasībām.

Veido apstādījumus tur, kur tie ir vislabāk pamanāmi – pie loga, pastkastītes, dārza soliņa, ieejas durvīm.

Sagatavo augsni

Augsnes sagatavošanai var izmantot satrūdējušu kompostu. Svarīgi arī, lai augsne būtu atbilstoša konkrētā auga stādīšanai – pietiekami mitra un auglīga.

Augsni var papildināt arī ar kādu mulčēšanas materiālu, kas bagātina augsni ar vērtīgajām trūdvielām.

Izvēlies piemērotākos augus

Ir cilvēki, kas nedēļām ilgi skata katalogus un izvēlas, ar ko apstādīt savu dārzu. Un ir arī tādi, kas vienkārši dodas uz veikalu vai tirgu un iegādājās teju visu, kas iepatīkas. Pareiza ir jebkura metode, ja vien izvēlētie augi būs klimatam un augsnei atbilstoši. Vieni no pateicīgākiem augiem, kas labi ieder iesācējiem, ir kliņģerītes un flokši, no dārzeņiem – lapu salāti, gurķi un tomāti.

Atceries par regulāru laistīšanu

Augiem, sevišķi, ja tie ir tikko iesēti vai stādīti, nevajadzētu izžūt, tādēļ tos jālaista katru dienu. Turpmāk, kad auga saknes ir pietiekami iesakņojušās, laistīšanas biežums atkarīgs no laika apstākļiem, auga prasībām, augsnes un citām niansēm. Lai samazinātu ūdens iztvaikošanu, vislabākais laiks dārza laistīšanai ir agrs rīts.

Izmēģini mulčas priekšrocības

Lai palīdzētu uzturēt optimālu mitruma līmeni augsnē un uzlabotu augsnes struktūru, noderīgs risinājums ir mulča. Viengadīgiem augiem var izvēlēties tādu mulču, kas sadalās dažu mēnešu laikā, daudzgadīgiem augiem ieteicams izvēlēties mulču, kas sadalās lēnāk, piemēram, priežu mizu mulču.

Dekoratīvajā dārzkopībā piemērota ir organiskā mulča. Ja izvēlēsies materiālu, kas ir arī vizuāli pievilcīgs, tas kalpos arī kā labs dekoratīvais elements dārzā.  Starp citu, dažus materiālus, piemēram, jau pieminēto mizu mulču, skaidas vai čiekurus lieliski var izmantot arī, piemēram, baskāju takas ierīkošanā vai kādā citā vizuāli pievilcīgā risinājumā.

Iegādājies vajadzīgo dārza tehniku

Protams, nepietiek tikai ar apstādījumu veidošanu  un mauriņa iesēšanu vien – lai dārzs būtu vienmēr izskatītos labi kopts, tam jāvelta papildus rūpes.

Pirms došanās uz veikalu izvērtē, kas tieši nepieciešams. Piemēram, ja iestādīts mauriņš, noderīga būs pļaujmašīna, bet, ja iestādīts dzīvžogs, vajadzīgas būs dzīvžoga šķēres. Laistīšanai noderīgas būs dārza šļūtenes vai vismaz kārtīga lejkanna. Tuvojoties rudens sezonai, aktuāli kļūst arī lapu savācēji un zaru skaldītāji.

Lai arī viens no ierastajiem variantiem ir doties uz kādu specializēto veikalu, tomēr pieejama arī dažāda veida dārza tehnika internetā. Šāda izvēle var palīdzēt ietaupīt laiku un līdzekļus.

Turpini iesākto

Kad dārzs ir iekārtots, atliek tikai par to pienācīgi rūpēties – regulāri laistīt, ravēt un mēslot. Ja dārzā uzkopšanā nav vēlmes vai iespēju ieguldīt daudz laika, jāizvēlas vienkāršākai risinājumi, kas neprasa tik rūpīgu kopšanu.

Un, protams, pats svarīgākais – priecāties par skaisto dārzu!

About User