Soļi, kas jāievēro ceļā, kad pretendē uz Eiropas finansējumu biznesa uzsākšanai!

Liela daļa Latvijas uzņēmēju, kas jaunāko tendenču vadīti ar domām un darbiem virzās uz sava biznesa idejas realizāciju, saskaras ar nopietnu problēmu – investīciju piesaisti. Jāsaka gan, ka šobrīd finansējuma piesaistes iespējas ir visnotaļ daudz un dažādas, tāpēc pirms galējā lēmuma pieņemšanas ieteicams iepazīties ar katru no finansējuma veidiem tuvāk. Šajā rakstā tiks apkopotas lietas, kas nepieciešamas, lai pieteiktos Eiropas fondu finansējumam, kad to darīt, un kā to paveikt.Sākotnēji svarīgi ir izveidot biznesa plānu, ja esiet jauns uzņēmējs, jeb projekta plānu, ja vēlaties saņemt finansējumu kā esošs uzņēmums sava biznesa attīstībai . Pētījumi liecina, ka liela daļa uzņēmēju neiegūst ārējo finansējumu tieši biznesa plāna trūkumu dēļ. Pārliecinieties, vai jūsu vīzija ir saprotama ikvienam , vai projekta  mērķis un plānotā naudas plūsma ir skaidri izklāstīta. Šī ir biznesa plāna svarīga sastāvdaļa, lai investori saprastu, kas tieši tiks iesākts ar viņu naudu un vai  ieguldītajam finansējumam un jūsu biznesam ir izaugsmes potenciāls. Tāpat ir nepieciešams apspriest komercijas un mārketinga jautājumus. Kā palīdzīga roka prezentējama biznesa plāna sagatavošanai var būt Biznesa Inkubatori, kas ir pieejami daudzviet Latvijā.

Nākamais solis pēc tam, kad būsiet sapratuši sava topošā biznesa sīkāko specifiku, ir pārbaudīt tā atbilstību Eiropas Savienības regulām un likumdošanai. Kā zināms, Eiropas Savienība ir noteikusi dažādus standartus kādiem būtu jāatbilst jūsu sniegtajiem pakalpojumiem vai ražotajam produktam. Uzmanība tiek pievērsta pat tik šķietami sīkām detaļām, kā iepakojumam un etiķetei. Ne velti, lielākā daļa no mūsu ikdienas lēmumiem, pērkot preces veikalā, tiek veikti impulsīvi un balstoties uz konkrētas preces iepakojuma dizainu.

Tālāk seko pareizās Eiropas Fondu programmas izvēle, kur fondi katrs atšķiras ar tā pielietojuma mērķi. Šo fondu finansējums ir pieejams jebkuras kategorijas  uzņēmējiem, zinātniekiem un inženieriem, ar ko arī tiek izskaidrota to mērķu  dažādība. Svarīgi ir atcerēties, ka jūsu uzņēmumam vai jums pašam ir jāsniedz pienesums Eiropas Savienībai kā kopumam, līdz ar to, jūsu uzņēmumam jābūt bāzētam kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Galu galā, kad biznesa plāna izstrāde tuvojas beigu stadijai, jūs esat gatavs pieteikties finansējumam. Kā papildus ieteikums  no uzņēmējiem ar iepriekšēju investīciju piesaistes pieredzi, ir trenēties iespējamai sarunai, kas jūs varētu sagaidīt. Sagatavojiet savu ideju viegli pasniedzamā un saprotamā formātā, esiet aizrautīgs par to un pamatojiet savus lēmumus. Arī šīs prasmes ir iespējams uzlabot dažādos pasākumos, kas ar vien biežāk tiek organizēti Start-up auditorijas lokā. Pieteikties Eiropas savienības finansējumam nav sarežģīti, to ir iespējams izdarīt dažādās valsts institūcijās ( ALTUM, LIAA, CFLA u.c.),  nevalstiskajās organizācijās ( LATBAN u.c.), vietējo banku filiālēs, kas sadarbojas ar Eiropas Komisiju un novirza līdzekļus uzņēmējdarbības atbalsta nolūkiem šajās bankās. Jāsaka gan, ka aizdevumu nosacījumus izsaka bankas pārstāvji, taču patreizējā tendence liek domāt, ka tie varētu kļūt arvien pieņemamāki jebkuram no uzņēmuma tipiem, it īpaši startapiem. Šīs galvenokārt varētu būt pateicoties augošajai konkurencei finanšu tirgū un izteiktajam Eiropas Savienības turpmāko gadu attīstības plānam.

Ar visu iepriekš minēto informāciju tuvāk iepazīties ir iespējams Eiropas Komisijas, ALTUM, LIAA (Latvijas Investīciju un Attīstības Aģentūras) vai CFLA (Centrālās Finanšu un Līgumu Aģentūras) mājaslapās.

About User