Kā izvēlēties piemērotu dārza tehniku?

zāles pļāvejiAtnākušais kalendārais pavasaris liek satraukties entuziastiem dārzkopības un sakņkopības jomā – laiks sākt gatavoties intensīvajiem dārza darbiem, kas sāksies pavisam drīz. Bez dārza vai sakņu dārza plānošanas, kā arī augu un sēklu pirkšanas, ļoti svarīgi ir padomāt, kādu dārza tehniku pirkt. Neskatoties uz plašo sortimentu dārza preču veikalos, problēmas var rasties, izvēloties piemērotu, kvalitatīvu un izturīgu tehniku (gan dārzkopjiem iesācējiem, gan arī pieredzējušiem profesionāļiem). Tad kā gan jāizvēlas dārzkopībai piemērota tehnika? Jūsu uzmanībai sniedzam dažus padomus.

Zāliena pļaujmašīna – atkarībā no zāliena zonas izmēra

 Zāliena pļaujmašīnu izvēle var sagrozīt galvu – no mehāniskām līdz ar elektrību vai benzīnu strādājošām, izvēle ir patiešām plaša. Kā izvēlēties? Dārzkopības speciālisti iesaka izvēlēties ierīci atbilstoši zāliena zonas, kas jākopj, izmēram, t.i., jo lielāku zāliena zonu Jūs apkopjat, jo jaudīgāku ierīci vajadzētu izmantot.

Piemēram, dārzkopjiem-amatieriem, kuri rūpējas par nelielām zāliena zonām, kas atrodas pašu mājas teritorijā vai dārzkopības biedrībā, vajadzētu izvēlēties zāliena pļaujmašīnas, kas strādā ar elektrību vai pēc mehāniskās vadības principa.

Mehāniskās zāliena pļaujmašīnas parasti atšķiras ar nelielu svaru, tās ir viegli transportēt. Atkarībā no vajadzības tamlīdzīgas zāliena pļaujmašīnas var nopļaut no 2 līdz 120 mm garu zāli. Kļūdaini ir uzskatīt, ka mehāniskās zāliena pļaujmašīnas ir grūti vadīt un tām vajadzīga īpaša apkope. Piemēram, preču zīmes Fiskars mehāniskās zāliena pļaujmašīnas asmeņi nogriež zāli, viens otram nepieskaroties, tāpēc tās pārvietošanai vajag daudz mazāk spēka. Bez tam šīs preču zīmes zāliena pļaujmašīnas, tāpat kā visa Fiskarsdārza tehnika, ir ražota no augstākās kvalitātes materiāliem – tērauda korpusa un ideāli uzasinātiem asmeņiem no rūdīta tērauda. Pateicoties tam, ierīces asmeņi rūsē daudz retāk un to kopšanai jāvelta daudz mazāk uzmanības.

Nākamā izvēle teritorijas ar zemu zāli kopšanai – elektriskās zāliena pļaujmašīnas. Šīs ierīces, kas strādā ar elektrību, darbojas ļoti klusu. Tās ir ērti izmantot tur, kur ir pastāvīga piekļuve elektropadeves ligzdai. Un tomēr, ja nav citu iespēju, var izvēlēties arī zāliena pļaujmašīnu, kas strādā ar bateriju. Pilnībā uzlādējot baterijas, tādu zāliena pļaujmašīnu var izmantot no 1 līdz 2 stundām atkarībā no zāliena pļaujamās zāles garuma un tā laukuma.

Zāles pļaušanas profesionāļiem ieteicams izvēlēties zāliena pļaujmašīnas, kas strādā ar benzīnu, vai nelielus traktorus. Tamlīdzīga veida ierīces atšķiras ar lielāku manevrējamību un jaudu. Turklāt tās nav atkarīgas no elektroenerģijas vai cilvēka spēka, tāpēc sniedz vairāk brīvības pašam patērētājam.

Ķēdes zāģis–gan dārzkopim iesācējam, gan pieredzējušam profesionālim

Dārza augļu kokiem un krūmiem, kuriem reti atzaro zarus, ir daudz mazāka augļu ražotspēja, tiem ir vājāks aizsargmehānisms pret dažādām slimībām un kaitēkļiem. Lai izvairītos no šīm nepatikšanām, augļu kokiem un krūmiem vajadzētu nozāģēt zarus. Bet, ja Jūsu dārzā ir vairāk kā daži desmiti augļu koku un krūmu, nozāģēt tiem zarus, izmantojot mehānisko zāģi, ir īsts izaicinājums. Ko darīt? Tādos gadījumos ķēdes zāģis ir neaizstājams dārza kopšanas instruments.

Dārza tehnikas veikalu sortimentā var atrast ļoti daudz šāda veida instrumentu, kas pieder visdažādākajām preču zīmēm, ar visdažādāko jaudu, izmēru un mērķi. Speciālisti iesaka: izvēloties ķēdes zāģi, vispirms vajadzētu atbildēt sev uz vairākiem jautājumiem, piemēram, vai Jums ir pieredze ķēdes zāģa izmantošanā? Cik bieži Jūs zāģi izmantosiet? Kāda izmēra augļu kokus Jūs atzarosiet visbiežāk? Kādā gada laikā Jūs izmantosiet visbiežāk? Tie ir daži paši galvenie jautājumi, kurus kārtīgi pārdomājot, Jūs viegli pieņemsiet lēmumu par to, kādam izmēram un jaudai jābūt iegādājamam ķēdes zāģim.

Ja Jūs esat nepieredzējis ķēdes zāģa lietotājs, vispieņemamākais risinājums jums – nelielu gabarītu un jaudas ierīces. Lietot tādus instrumentus ir daudz vieglāk, tiem ir labāka manevrējamība. Turklāt, pateicoties to nelielajam svaram, nepieredzējuši lietotāji mazāk nogurs, līdz ar to izvairoties no iespējamām veselības problēmām. Bet, ja Jūs esat pieredzējis patērētājs un rūpējaties par lielākiem kokiem, Jums vispieņemamākā izvēle – jaudīgs ķēdes zāģis ar lielākiem gabarītiem un garu rokturi. Tādas ierīces ir grūtāk vadīt, bet tām ir daudz augstāks produktivitātes līmenis, tāpēc, strādājot ar tām, Jūs varēsiet sasniegt labākus rezultātus.

Zemes sagatavošana sējai – no traktora līdz lāpstai

Pirms kādu nebūt sējas darbu uzsākšanas vajadzētu pienācīgi sagatavot augsni, t.i.: augsnei jābūt kārtīgi uzirdinātai, lai tajā iesētie dārzeņi, graudu kultūras vai visparastākā zāle ātrāk uzdīgtu. Šim procesam tiek izmantoti augsnes frēzes. Tradicionāli šie instrumenti tiek uztverti kā gigantiski rīki, ko pievieno traktoram, kurus traktors velk aiz sevis, uzirdina augsni un sagatavo to sējai. Bet, kad mēs runājam nevis par vairākiem hektāriem, bet tikai par dažiem amatieru dārzkopības laukuma kvadrātmetriem, lielgabarīta lauksaimniecības ierīces izrādās pilnīgi bezjēdzīgas augsnes sagatavošanai – to var izdarīt ar popularitāti gūstošiem motorizētiem kultivatoriem vai parastu lāpstu.

Izvēloties motorizēto kultivatoru, svarīgi ir pievērst uzmanību apstrādājamās zemes īpašībām un Jūsu vajadzībām: kāda izmēra zemes laukums tiks apstrādāts? Cik bieži? Ar kāda veida augsni Jūs strādāsiet? Kur Jūs to izmantosiet? Kārtīgi saprotot un novērtējot apstrādājamās zemes īpašības, kā arī personīgās vajadzības, Jums būs daudz vieglāk izvēlēties piemērotu instrumentu.

No otras puses, rodas arī jautājums, ko darīt, ja augsnes laukums ir pārāk mazs pat motorizētā kultivatora izmantošanai? Šajā gadījumā arvien vairāk preču zīmju piedāvā ergonomiskus, īpaši viegli vadāmus un darbu atvieglojošus mehāniskos instrumentus zemes apstrādei. To lieliski ar piemēru ilustrē Fiskars dārza tehnika – šīs preču zīmes sortimentā patērētāji var atrast viegli vadāmus mehāniskus līdzekļus zemes kultivēšanai, kuri kalpos ilgi. Tie ražoti no augstas kvalitātes materiāliem. Kvalitatīvu un vienkāršu šīs preču zīmes produkciju jau kādu laiku var iegādāties arī Lietuvā. Tādēļ nepavisam nav obligāti iziet no mājām –jau labu laiku  Fiskars produkciju internetā izplata paši populārākie Latvijas interneta veikali (piemēram: www.220.lv).

Dārza tehnikas izvēle ir patiešām ļoti plaša, tāpēc nepārsteidz, ka piemērotu līdzekļu izvēle var kļūt par īstām grūtībām gan amatierim, gan arī speciālistam. Un tomēr, neatkarīgi no profesionālisma līmeņa, katrs dārzkopības jomas entuziasts tirgū var atrast dārza tehniku, kas vislabāk atbildīs viņa vajadzībām. Pats svarīgākais – pareizi novērtēt aprūpējamā dārza īpašības, kārtīgi saprast savas vajadzības un precīzi zināt dažādu preču zīmju produkcijas galvenās īpašības. Tikai tad Jūs varat būt pārliecināts, ka dārza tehnikas iegādes process noritēs viegli, patīkami un kļūs par neatņemamu dārzkopības procesa sastāvdaļu.

About User