dermotologs

Vai esi pārbaudījis savas dzimumzīmes?

Ir vairāki ādas tipi, katrs no tiem savādāk reaģē uz sauli, kairinājumu, ir savādākas īpašības. Ircilvēku kategorija, kuru ķermeņus klāj dzimumzīmes. Šie brūnie punktiņi parasti netraucē, tie var šķistpat seksīgi, bet katram, kuram uz ķermeņa ir kaut dažas dzimumzīmes, ir regulāri tās jāvēro un jāpārliecinās, ka tās nemaina savu izmēru un formu.

Izmaiņas dzimumzīmes šūnās ir viens no galvenajiem melanomas rašanās cēloņiem. Melanoma ir ļaundabīgs un agresīvs audzējs, kas izskatās kā dažādas krāsas un formas veidojums uz ādas. Tāpēc ir ļoti svarīgi novērot savas dzimumzīmes un aizdomīgos gadījumos noteikti vērsties pie dermatologa un veikt dzimumzīmes pārbaudi.

Dermatologs ir ādas veselības speciālists, kurš spēs izvērtēt, vai pastāv riski jūsu veselībai un vajadzības gadījumā nozīmēs papildus diagnostiku. Zinošs un pieredzējis dermatologs ir pieejams pavisam īsā laikā vairākās VCA klīnikās un medicīnas centros, kuros dermatoloģija tiek pārstāvēta ar vieniem no labākajiem speciālistiem Latvijā.

Mājas lapā vca.lv varat atrast informāciju, kad un kur VCA tuvākajā laikā pieejams dermatologs.

Kā atpazīt dzimumzīmes izmaiņas?

Ir vairāki kritēriji, pēc kuriem katrs pats mājās var veikt primāro dzimumzīmju apskati. Ja kāda dzimumzīme atbilst vismazvienam no kritērijiem, noteikti vajadzētu doties pie dermatologa uz konsultāciju un apskati, lai pārliecinātos par savu veselības stāvokli un riskiem attiecībā uz melanomu.

Ārsti izšķir piecas pazīmes, kuras ir jāizvērtē, veicot savu dzimumzīmju apskati. Viena no tām ir asimetrija. Ja iedomājas dzimumzīmes centru, tad tai uz visām pusēm jābūt simetriskai.

Ja tās forma ir asimetriska, tas jau var būt radītājs, kas prasa detalizētāku pārbaudi. Otra pazīme ir dzimumzīmes robežas. Tām būtu jābūt labi saskatāmām un vienmērīgām.

dzimumzīmes parbaudeJa dzimumzīmi ir skārušas ļaundabīgas izmaiņas, tad tās robežas var būt nelīdzenas un nesakaidras. Uzmanība noteikti jāpievērš tām dzimumzīmēm, kuras nav vienā krāsā, bet gan vairākās. Izmēra ziņā riska faktors ir dzimumzīmes, kuras ir lielākas par 6 milimetriem diametrā. To var salīdzināt ar zīmuļa dzēšgumiju.

Tāpat noteikti jādodas pie dermatologa, ja dzimumzīmei neilgā laika posmā ir izmaiņas izmērā, formā un krāsā. Dermatologs izmanto vairākas diagnostikas metodes, kas precīzi ļauj noteikt, vai dzimumzīme ir ļaundabīga. Ārsti arī min vairākus faktorus, kas var veicināt melanomas rašanos.

Protams, ka galvenais no tiem ir UV staru ietekme, tāpēc bez vajadzības ilgstoši uzturēties saulē nav ieteicams. Ir pierādīta arī solārija nelabvēlīgā ietekme uz melanomas risku palielināšanos. Lielāka iespējamība saslimt ar melanomu ir arī gaišā ādas tipa īpašniekiem un tiem, kuriem dzimumzīmju un pigmenta plankumu ir ļoti daudz.

Bet vienmēr pastāv iepsēja arī mehāniski traumēt dzimumzīmi. Nevajadzētu dzimumzīmes pakļaut kairinājumam.

 

About User